Oh bee.. Bir konu daha bitti. Artık üslü sayılara başlayayım dedim ama, bir öğrencimin sorusu her şeyi altüst etti. Ben histogramı bitirdim derken, bu seneki 8. sınıf matematik ders kitabındaki -güncelleme yapılmamasından kaynaklı hata- öğrencilerimin kafasını karıştırmış meğer. İşte kitaptaki soru...


8. Sınıf Matemtik Kitabı'nın tüm halini indirmek isteyenler buradan indirebilir.

http://www.meb.gov.tr/Ders_Kitaplari/2013/IlkOgretim/OzelSektor/IO_Matematik_8_DK_CAN.zip


Biraz araştırınca güzel verilere ulaştım. Talim Terbiye Kurulu'nun Ağustos 2013 de yayımladığı Tebliğler Dergisi'nde, yapılan değişikliklerden bahsedilmiş. Hem derginin linkini hemde değişiklikten bahsedilen sayfaları
aşağıya ekliyorum. Resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini inceleyebilir yada tebliğler dergisinin pdfsindeki 28-29-30 nolu sayfalara bakabilirsiniz.

http://tebligler.meb.gov.tr/index.php/tuem-sayilar/finish/80-2013/1086-2671-agustos-2013

Yukarıdaki bilgiyi de edindiğim yer olan, Türkiye'nin dört bir yanından orta okul matematik öğretmenlerinin üye olduğu, fikir alışverişinde bulunduğu, 2500 üzerinde üyesi olan ve benimde üyesi-yöneticisi olduğum İLKMATZUM Google Grubu'nda, konu hakkında yardım isteyince öğretmen arkadaşlarımın grupta bulduğum paylaşımlarını da aşağıya eklersem konu iyice açıklığa kavuşmuş olacaktır.

formyfriends
Arkadaşlar şu histogram konusuna biriniz şöyle son noktayı koysanız. Ben aşağıya yazayım ve son değişiklikle ne oldu birisi çıkıp yazarsa seviniriz.
Aşağıdaki ifadelerin karsısına grup genişliğini ne almamız gerekecekse yazar mısınız?

6,0 ------  ?
6,2 ------  ?
6,5 ------  ?
6,8 ------  ?
7,0 ------  ?
7,2 ------  ?
7,5 ------  ?
7,8 ------  ?
Saygılar

bahadır sümer
6,0 ------ 7
6,2 ------ 7
6,5 ------  7
6,8 ------ 7
7,0 ------  8
7,2 ------ 8
7,5 ------  8
7,8 ------  8
rasimgulen
iyi akşamlar,
nacizane bilgilerimi paylaşmak istedim.8.sınıf mat kitabı yazarı ile telefonda görüştüm.bahadır hocamın söylediği gibi sonuç ne çıkarsa çıksın bir üst tam sayıya yuvarlanacağını söyledi.mesela 4ü5e  5i 6ya  4,1 i 5e   4,7yi 5e   5,1 i 6 ya   5,8 i i 6ya gibi.bu sayıları özellikle kendisine sordum.ayrıca öğrenci ders kitabındaki tanımın talim terbiye kurulu tarafından değiştirildiği ancak kitapların erken basımından dolayı  bu bilgiyi değiştiremediklerini söyledi.bu durumu kılavuz kitapta düzelttiklerini belirtti.hatta ders kitabının 15.sayfasındaki örnekte verilen verilerin en sonuncusu olan 100 ü 98 yaparak anlatmamı istedi.

İLKMATZUM Grubuna ve Sitesine aşağıdaki linklerden üye olabilirsiniz.

http://www.ilkmatzum.com/
https://groups.google.com/forum/#!forum/ilkmatzum

Sonuç Olarak Talim Terbiyenin Kararında Belirtildiği GibiShare To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours