İşte size gerçek hayattaki matematikten bir örnek...

Ressam Sedat Çalımlı'nın Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışmanın finalinde yontulmuş bir taş yardımıyla Ahmet Kaya'nın karartma resmini yaparken benzerlik hesabı kullandığı; muhtemelen ne jürinin, ne de salondaki çoğu izleyicinin fark etmediği bir noktaydı...

Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasının finalinde farklı bir sürpriz ile boş görünen tablodan bir Ahmet Kaya portresini sunun Ressam Sedat Çalımlı aşağıdaki videoda da  görebileceğiniz üzere bir süre elinde metre ile bazı ölçümler yapıyor. Daha metreyle kayanın çalışmasına uzaklığını ölçtüğünde bir şeyler çıkacağını fark etmiş ve dikkat kesilmiştim.

Sedat Bey önce yaptığı Ahmet Kaya portresinin belirli bir uzaklığına birinci kutuyu, sonra da ilk kutudan belli bir uzaklığa ikinci kutuyu yerleştiriyor. Televizyonda yarışmayı izlerken işte tam burada aha size matematik dedim yerimden fırlayarak. Basbayağı benzerlik kullandı dedim. Sanki eşlik ve benzerliği yeni baştan keşfetmişim gibi çok heyecanlandım. Çünkü öğrencilerden gelen "Matematik ne işimize yarayacak, pisagorun teoremini, üçgenlerin benzerliğini yada trigonometriyi bilsek ne bilmesek ne..." sorularının hemen hepsini burada bir defada boşa çıkartmış oluyorum =))

Alttaki video da süre olarak 2:00 den sonraki kısma dikkat ederseniz Sedat Bey elinde metreyle ölçümler yaparak ışık kaynağı ve kayanın yaptığı çalışmaya uzaklığının arasındaki oranın, yaptığı Ahmet Kaya portresi ile yonttuğu kaya parçasının arasındaki benzerlik oranına eşit olmasını sağlamaya çalışıyor.Kaynak : http://bit.ly/1Qkty1X
Yetenek Sizsiniz Türkiye Finalinde Ressam Sedat Çalımlı'nın Karartma Ahmet Kaya Portre Resmi 
Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours