Uzun zaman önce izlediğim 3 İdiots'u geçenlerde bilmem kaçıncı defa tekrar izleyince aklıma yazmak geldi. Hindistan sineması Bollywood yapımı başarılı filmin içinde müzik, dans, eğitim, aşk, arkadaşlık, felsefe, komedi, bilim hepsi var. Oldukça keyifli ve izleyen hemen herkesin bugüne kadar neden izlememişim diyeceği türden bir film. İzlediğim tüm filmler içerisinde sıralama yapacak olsam ilk 3e kesin giriyor ve herkese kesinlikle tavsiye ediyorum bu aralar.

Hindistan'daki, Türkiye'de olanlardan farkı olmayan, eğitim sistemine ve baskıcı ailelerin tutumuna gönderme yapılan film, Hint filmlerine soru işareti atanların tüm fikirlerini alt üst edebilecek türden. Dram ve komediyi tadında harmanlamışlar ki film boyunca sıkılmıyorsunuz. Hindistan'da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hasılat yapan filmi olduğu gibi, yurtdışı pazarında da en yüksek hasılat yapan Bollywood filmi olması boşuna değil yani 

3 İdiots'un başrolünde Hindistan'ın süper starı Aamir Khan, Ramçordas Şamaldas Çançad rölünde. Kısaca Ramço da diyebiliyoruz. Diğer iki kafadarı ise Raju ve Farhan olarak sıralarsak 3 APTAL tamam oluyor. Karşı cephede ise klasik inek öğrenci tipindeki CHATUR ve okul müdürümüz VİRÜS var. Aamir Khan, Hint sinemasının son zamanlardaki altın çocuğu. 3 İdiots dışındaki en bilinen filimleri Ghajini, Talaash ve Taare Zameen Par (Yer Yüzündeki Yıldızlar yada Her Çocuk Özeldir adlarıyla da bilinen ve mutlaka izlenmesi gereken bir başka filmi).

3 İdiots (3 Aptal) filmi aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın aday öğretmen yetiştirme sürecinde izlenmesini tavsiye ettiği filmlerden de birisi. MEB içerisinde ilk bilinirliği yanılmıyorsam İsmet Yılmaz Milli Eğitim Bakanı iken olmuş ve o dönemde tüm idarecilerin izlemesini istemişti. Sonrasında da adaylık süreci için tavsiye listesine girdi. Yani öğrenciler, öğretmenler, eğitim yöneticileri ve veliler dahil her kesime hitap eden bir film.

Şöyle farklı sitelerden yorumlara bir baktım da, bir kısmını buraya almaya karar verdim. ekşi sözlükteki yorumlara hiç göz atmadan bunları ekledim. Hala ikna olmadıysanız oraya da siz bakarsınız artık =)

Daha aşağıya ise fragmanını,  filmin müziklerini, filmden kareler ile oyuncuların fotoğraflarını ve en son  da Youtube den linkini eklemek lazım. 

İyi Seyirler...


1 - "Benim bi' şekilde bunu babama izletmem gerek. Aslında hepinizin bunu ailesine izletmesi gerek ama siz söyleyerek izlemesinler, öyle bir plan yapın ki sanki filmi kendileri bulmuşlar da öyle izlemişler :) Çünkü ancak o şekilde ailelerimiz filmin mesajını net bir şekilde anlar. 160 dakikalık film; 80 dakikası güldüm, 80 dakikası ağladım. Hiç boş sahnesi yoktu. Ufak tefek hataları olabilir tabi (kadının hamilelik süresi, ilk çekilen fotoğraf, sonlara doğru arabanın ortadan gitmesi...) ama hiç biri filmin büyüsünü bozmuyor. Hayatım boyunca "Rancho" mesajları versem de millete, bu filmdeki karakterim Farhan'dı :) Kısacası bu film; kendimi bulduğum ilk yapım diyebilirim. Kısacası direkt favori listeme girdi ;)"
 2- "harikaydı, Hint filmlerini izlemem ama türkçe dublaj yapılacak kadar güzel bir film çevirmen akıllıları bunun türkçe dublajını yapın"
3- "hiç bu kadar uzun bir filmi sıkılmadan izlememiştim. sağol varol dayı."
4- "..................................................................................(Filmi izlemeye karar vermeniz için ne okumanız gerekiyorsa noktaları o cümleler, kelimeler farzediniz)"

3 APTAL FRAGMANI (3 IDIOTS TRAILER)3 APTAL MÜZİKLERİ (3 IDIOTS MUSİCS)

Filmdeki müziklerden en akılda kalanları "Zubi dubi ve Aal izz vel"   olsada, en etkileyici olanı bence Joy Lobo'nun söylediği Give Me Some Sun Shine. Sözleri ve hissettirdikleri bana çok anlamlı gelmişti. Aşağıdaki linklerden ister albümün tamamını indirebilir, isterseniz de  şarkıları tek tek dinleyebileceğiniz sayfaya gidebilirsiniz.

3 APTAL FİLMİNDEN KARELER (3 IDIOTS PİCS)


https://www.youtube.com/results?search_query=3+aptal+izle
Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

1 comments so far,Add yours