Her yıl Emrehan Halıcı'nın kurucusu olduğu Türkiye Zeka Vakfı'nın (TZV) organize ettiği zeka oyunları yarışmasının yarışma takvimi bu sene OYUN 2014 ve 19. Zeka Oyunları Yarışması adı altında TZV'nin sitesinden duyuruldu.
Vakıf, Zeka Oyunları Yarışmasının amacını; her yaştaki insanımızın düşünme, mantık yürütme ve problem çözme alışkanlıklarını ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak, olarak açıklıyor.
Takvimde 3 aşama var:
  • Birinci Etap olan eleme sorularının cevaplarının TZV'ye ulaştırılması için son tarih 17 Ekim.
  • İkinci Etap olan yarı final 15 Kasım Cumartesi günü Ankara-İstanbul-İzmir-Gaziantep-Antalya'da Saat:13.00 -15.00 arasında gerçekleştirilecek.
  • Üçüncü Etap olan final ise 20 Aralık Cumartesi Ankara'da Saat:13.00-15.00 arasında gerçekleştirilecek olup ödül töreni aynı gün Saat:19.00 'da gerçekleştirilecek
Yaş, eğitim durumu gibi hiç bir kısıtlama olmadan isteyen herkes için katılımı ücretsiz olan yarışma adil bir yarış için 3 yaş kategorisinde gerçekleştiriliyor.
  1. 14 yaş altı (2001 ve sonraki yıllarda doğanlar), 
  2. 14-21 yaş arası (1993-2000 yıllarında doğanlar) 
  3. 21 yaş üstü (1992 ve önceki yıllarda doğanlar).
Yarışmaya TZV web sitesi üzerinden katılanlar, soruları cevapladıktan sonra, süre bitimine kadar kaldığı yerden devam edebilecek veya cevaplarını değiştirebilecekler. Yarışmacılar sınav bitiminden sonra hangi sorudan kaç puan aldığını yine TZV web sayfasından öğrenebilecekler.
Eleme ve Yarı Final sınav sonuçları TZV web sitesinde yayınlanacak, başarılı olan yarışmacıların davet mektupları internet yoluyla ulaştırılacak.
Final sınavına her kategoriden 8 kişi olmak üzere toplam 24 yarışmacı katılacak ve bu yarışmacıların hepsine katılım belgesi, ilk 3 e girenlere şilt ve birinci olanlara üçer cumhuriyet altını verilecek.
Eleme sınavının sorularını aşağıdaki linkten PDF olarak indirerek istediğiniz zaman çözebilir yada TZV sitesinden online olarak çözebilirsiniz.


Tüm bulmaca severleri, öğrencileri ve öğretmenleri davet ediyorum. Hodri meydan =)
A. Cihad CANAN
Matematik Öğretmeni - Zeka Oyunları Tutkunu

NOT: Geçmiş yıllara ait eleme sorularını cevaplarını aşağıdaki sayfadan indirebilirsiniz.
TZV Zeka Oyunları Yarışması Geçmiş Yıllar Eleme Soruları Arşivi

Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours