TEOG yazılısına yaklaştıkça öğrencilerde olduğu kadar bende de heyecan artarken, derece yapacağına inandığım öğrencilerim beni ümitlendiriyor. Bunun yanı sıra okullarda bazı meslektaşlarımızın yaptıkları hataları duydukça da çileden çıkıyorum. 

Geçen sene histogram konusundaki değişiklikten haberdar olmayan öğretmen arkadaşlar ile hoş bir söz olmayacak biliyorum ama resmen savaş vermiştik. Okul kitabının güncellenmemesi nedeniyle grup genişliğiyle ilgili Ağustos 2013 Tebliğler Dergisi'nde duyurulan değişiklikten haberdar olmayan arkadaşlardan bazıları teşekkür etmişken bazıları dershane öğretmeni ne bilir benim dediğim gibi yapacaksınız diye öğrencileri ikilemde bırakmıştı. Konuyla ilgili olarak bir arkadaşımız ders kitabının yazarına da ulaşmıştı. Yazar, sorunun çözümünde hata olduğunu sorunun da değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Yine geçen yıl bazı arkadaşlar kitaplarda olasılık önce olduğu için TEOG öncesi kareköklü sayılardan evvel olasılık da anlatmışlardı. Bu kısım çok sorun olmasa da dönem sonuna doğru öğrenciler bu defa üçgenler ile kombinasyon ve iki bilinmeyenli denklemler arasında gel-gitler yaşadılar. İki farklı müfredata göre işlenmesi çok sıkıntı olmuştu.

Bu sene ise geçen seneden farklı olarak 8. sınıflarda farklı yayınların okul kitabı dağıtılınca konu sıralaması problemi geçen seneden daha çok baş ağrıtır oldu. Bir tarafta Meb yayını, diğer tarafta Dörtel Yayınları. Öyle şeyler duyuyorum ki öğrencilerin kafasının karışmaması mümkün değil. Mart ayında işlenmesi gereken kombinasyon işleyen mi ararsınız, histogram çıkmayacak ikinci dönem konusu diyeni mi, yoksa 3 boyutlu cisimlerde alan ve hacim işleyeni mi...

Daha önce MEB sitesinden açıklanan tüm derslere ait kazanım kazanım konu sıralamasını buradan duyurmuştum.

Bir kez daha yazayım TEOG sınavında matematikte :

  1. FRAKTALLAR
  2. YANSIYAN ve DÖNEN ŞEKİLLER
  3. HİSTOGRAM
  4. ÜSLÜ SAYILAR
  5. KAREKÖKLÜ SAYILAR

konularından sorular gelecek. Geçen sene de aynı konular duyurulmasına rağmen ilk TEOGda sadece histogram konusundan soru sorulmamıştı. Sebebinin de yapılan değişiklikten haberdar olmayan okullar olduğunu sanıyorum. (Bazı illerde valiliğin okullara bu konuda yazı göndermesine rağmen ) Bu sene histogramdan iki soru gelmesi bence muhtemel. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Son olarak TEOG yaklaşıyor tüm öğrencilerimize şimdiden sınavlarda başarılar diliyorum. İsteyenler 14 Günde 14 Kazanım yazısında paylaştığım seçilmiş çıkması muhtemel soruları gözden geçirebilirler.

NOT: Bu yazıyı yazarken amacım mesleğine sahip çıkan öğretmenlerimizi üzmek değil. O kadar doluyum ki belki birkaç kişi okurda duygularıma ortak olur diye yazdım sadece. 

A. Cihad Canan
Matematik Öğretmeni

Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours