Ünlü matematikçi Sayıların Babası da denilen Pisagor, adıyla bilinen Pisagor Teoremi kadar matematiğe kattıklarıyla da matematik dünyasında yer edinmiş bir kişilik. Müzikle matematiğin ilişkisini keşfeden, evreni rasyonel sayılarla açıklayabileceğine dair felsefi düşünceleri olan, İtalya'da Pisagor Okulu'nu açıp eğitim veren bir düşünür olduğunu söylesek ve bu okuldaki öğrencileri Pisagorcular tarafından matematik kelimesinin ilk defa kullanıldığını söylesek matematiğe katkılarını kısaca özetlemiş olabiliriz. Bazıları Pisagor Teoremini aslında başkalarının bulduğunu ancak ünlü matematikçinin bunu sahiplendiğini iddia ederler. Böyle olsa dahi diğer çalışmaları, namını hak ettiğinin bir göstergesi kabul edilebilir.

Pisagor teoremiyle ilgili bol miktarda soru çözmek belki keyifli olmayabilir ama teoremin çeşitli ispatları görmek ve hem türkçe hem yabancı pisagor şarkılarını izlemek keyifli olacaktır. Hatta haberlere çıkmış Gaziantepli (hemşerim oluyor) PİSAGOR DEDEmiz bile var. Videolar için daha önce paylaştığım Pisagor Teoreminin İspatları ve Pisagor Şarkıları yazısına bakabilirsiniz.

O kadar çok farklı yöntemlerle Pisagor Teoreminin İspatı yapılmış ki matematik dünyasının fenomenlerinden biri olmuş diyebiliriz bu teoreme. Buradaki linkte bilimsel anlamda kabul görmüş tam 104 farklı ispatı var. Bir çoğu görseller ve hareketli ilüstrasyonlarla desteklenmiş. Linklere tıklayarak bunları görebiliyorsunuz. İçlerinde kağıt kalem kullanmadan yapılan ispatlar da var.
www.cut-the-knot.org/pythagoras/

TRT de yayınlanan Matematik Hikayeleri animasyonları dizisinin ikinci bölümündeki SAYILARIN BABASI PİSAGOR videosunu 5dk kadar kısa sürsede Pisagoru tanımamız için yeterli bilgiyi bize sunuyor. Pisagor Çalışma Kağıtlarını ve Pisagor Soru Arşivini ise videonun altından indirebilirsiniz.

Sayıların Babası Pisagor


Pisagor Çalışma Kağıtları


 (yükleniyor)

Pisagor Konu Anlatımlı - Soru Bankası - Yaprak TestPİSAGOR - Biltest Yayınları 8. Sınıf Matematik Soru Bankası.pdf (yükleniyor)

PİSAGOR - Değer Yayınları 8. Sınıf Matematik Konu Anlatımlı Fasiküller (yükleniyor)

PİSAGOR - Güvender Yayınları 8. Sınıf Matematik Soru Bankası.pdf (yükleniyor)

PİSAGOR - Koza Yayınları 8. Sınıf Matematik Çalışma Yaprakları (yükleniyor)


PİSAGOR - Körfez Yayınları 8. Sınıf Matematik Konu Kavrama Testleri (yükleniyor)

PİSAGOR - Körfez Yayınları 8. Sınıf Matematik Yıldızlı Yaprak Test (yükleniyor)

PİSAGOR - Matemito Yaprak Test (yükleniyor)

PİSAGOR - Sınav Yayınları 8. Sınıf Matematik Yaprak Test (yükleniyor)

PİSAGOR - Zambak Yayınları 8. Sınıf Matematik Hücreleme Konu Anlatımlı  (yükleniyor)

Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours