Pisagor teoremi, matematik dünyasının ilgi çeken eğlenceli konularından biri. Öyle ki bu teoremin kabul görmüş 104 farklı ispatı yapılmış. Hatta bu ispatlardan biri de profesyonel matematikçi olmayan 20. ABD Başkanı James Garfield'e ait. Aşağıdaki videolarda bazı pisagor teoremi ispatlarının anlatımlarının yanı sıra materyal olarak hazırlanabilecek ispatlarda mevcut.


Ayrıca pisagor teoreminin ispatı kadar ilginç olan diğer bir konu ise şarkılar. Dünyanın dört bir tarafında bu teoreme yazılmış ilginç şarkılar var. Bir tanesi ise Rize-Çayeli'nde görev yapan meslektaşımız Mehmet Hoca'nın yazdığı şarkı.


Pisagor dünyanın dört bir tarafının dolaşıp eğitim alıp gendini geliştirdikten sonra İtalya'da Pisagor Okulu adında kendi okulunu açıp eğitimler vermiştir. Bu arada Pisagor Teoremi'nin aslında kendine ait olmadığı, ancak yazılı kaynaklarda ilk olarak onun adı ile geçtiği ve dünyaya duyurduğu için bu şekilde anıldığını iddia edenler de yok değil. 

Videoların altındaki linklerden ise Pisagor'un hayatının anlatıldığı ve pisagor teoremi çalışma kağıtlarının olduğu sayfalara bakmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Atatürk'ün yazdığı Geometri Klavuzu'nda Pisagor Teoremi'nin ÇAP KARELER TEOREMİ olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Atatürk'ün yazdığı Geometri kitabıyla ilgili yazıyı da inceleyebilirsiniz. 


Benzerlik Yoluyla Pisagor Teoremi İspatı


Garfield'in Pisagor Teoremi İspatı


Bhaskara'nın Pisagor Teoremi İspatı


Pisagor Teoreminin Origami ile İspatı


Pisagor Teoreminin Sulu İspatı


Pisagor Teoreminin Ahşap Bloklarla İspatı


Yabancı Dilde Bir Pisagor Belgeseli 
Dk : 9.55 ile 21.54e Dikkat


Piti Karelerle 3-4-5 Üçgeni


Üçgenlerle A-A-Akök2 Üçgeni


Mehmet Hocadan Pisagor Şarkısı


Tahtada Pisagor Teoremi İspatı ve Pisagor Şarkısı


En Baştaki Şarkı Çok Hoşuma Gitti Ama Tamamını Bulamadım =(
Buldummm... Las Holigans - Pitagoras


İlginç Bir Şarkı Olmuş, Ritmi Güzel


Dijital Müzikle Pisagor Şarkısı


Rap Müzikle Pisagor Şarkısı (En İyi Pisagor Rapi Olduğunu İddia Ediyor)


Bir Başka Rap Müzikle Pisagor Şarkısı


İsmail Abi'nin Pisagor Genleri (Leyla ile Mecnun)


Pisagor Teoremi (Komik) 
Üniversite Öğrencilerinin Ödevi Olsa Gerek =)

Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours