Bir sudoku türevi olan Kenken bazı gazetelerin bulmaca eklerinde yer bulsa da pek sık rastlanan bir oyun değil. Bu konuda Kenken / İşlemli Sudoku oynamak isteyenlerin elinde iki seçenek kalıyor. Ya Türk Beyin Takımı gibi ekiplerin hazırladığı kitapçıklardan alarak İşlemli Sudoku çözmek yada teknoloji nimetlerinden faydalanarak bu ihtiyacı karşılamak.
Daha önce bilmeyenler için "Kenken / Kalkudoku / İşlemli Sudoku Nasıl Çözülür?" yazısını yazmıştım. Şimdi de tablet ve telefonların yanı sıra bilgisayarda kullanılabilecek İşlemli Sudoku oyunlarını derledim ve onları paylaşacağım.

Eğer daha önce hiç İşlemli Sudoku çözmediyseniz Conseptis Puzzle tarafından hazırlanan uygulama ile başlamanızı tavsiye ederim. Önce, tek türlü işlemli bulmacalardan başlayıp giderek işlem türünün arttığı ve zorlaşan bir uygulama hazırlamışlar. 

10'ar adet 4x4 boyutunda, 5x5 boyutunda ve 6x6 boyutunda İşlemli Sudoku var. Uygulamada olan 30 oyun az gelebilir belki ama hiç değilse mantığını öğrenmek için yeterli diyebilirim.İkinci sırada ise KenKen tarafından hazırlanan çok az sayıda oyunun olduğu ama güzel bir başka uygulama ile devam edebilirsiniz.

KenKen tarafından hazırlanan iki farklı uygulama var. Öyle sanıyorum ki birileri dosyada biraz oynayıp logoyu kaldırmışlar ama sistematik ikisinde de aynı. Birinde 4x4 , 6x6 ve 8x8 boyutunda oyunlar var. Diğer KenKen uygulamasında ise 4x4 den 9x9 a kadar 6 farklı boyutta oyun var.


Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours