Zeka oyunları dersinin müfredata girmesinden çoook önceleri bildiğimiz bir oyundu SOLO TEST. O kadar eski ki bizim evdeki solo test babamın oyuncağıydı diyeyim gerisini siz anlayın. Zaman zaman abimle yarışır kim daha az piyon bırakacak diye uğraşır dururduk. Geçenlerde rubik küpün yapılış metodu olduğunu öğrenince aklıma geldi. Acaba solo test için de belirli bir taktik kullanılabilir mi derken, kendi çapımda bir araştırma ile çok da kolay bir taktik buldum. 

Artık siz de hazırladığım slayt gösterisi ile solo test de tek piyon bırakarak artistik bir gösteri yapabilirsiniz. 

Aslında bu yazı için slaytta kullandığım fotoğraflar 6 aydır telefonumda hazır bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde bir markette fotoğraftaki solo testi görünce farklı tarzda olması hoşuma gitti hemen aldım ve yazıyı daha da geciktirmemeye karar verdim. 

Solo test oyuncakçılarda, marketlerde eskisi gibi rağbet görmese de Google Play Store üzerinden bulmak mümkün. Telefonuma indirerek bir çok uygulamayı inceleyip iki tane rahatsız edici reklam olmayanından ve gereksiz izin kullanmayanından buldum. İsteyenler gönül rahatlığı ile telefonlarına kurabilir ve kendilerini deneyebilirler.

Hiç izin istemiyor olmasının yanında, isterseniz ayarlardan çözüm yolunu göster seçeneğini aktif yaparsanız her adımda size yol gösteriyor. Dili İngilizce.
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.oldereasy.msolitaire&hl=tr

Sadece reklam gösterebilmek için ağ ayarlarıyla ilgili izin istiyor. Reklam da sayfanın en altında küçük dikdörtgen biçiminde ve rahatsız etmiyor. Türk yapımı.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nafo.solotest&hl=tr

Peki Bu Solo Test Nasıl Oynanır? 

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi oyun tablasında 33 delik vardır. Tam ortadaki delik boş kalacak biçimde 32 deliğe piyonlar yerleştirilir. Bu boşluk oyunun başlama noktasıdır. Oyunda piyonlar aşağı-yukarı ve sağa-sola doğru hareket edebilir. Çapraz hareket edemezler. Ayrıca sadece tek bir taşın üzerinden atlayabiliyorsa hareket edebilirler. Başka taşın üstünden atlamadan hareket edemezler. Oynanacak piyon, başka bir piyonun üzerinden atlatılarak hemen sonraki deliğe girerken üzerinden atlanılan piyon da yerinden çıkartılır ve oyun dışına alınır. Oyun üzerinden atlanacak piyon kalmayıncaya kadar devam eder. Kalan piyon adedi size oyun sonucunu gösterir.

Oyun Puanlaması Nasıl Olacak?

Solo test tek kişilik bir oyun olsa da, oyunu takımlar halinde yada karşılıklı iki kişinin bir kaç defa oynaması şeklinde oynayıp yarışma haline getirmek de mümkün. Bu durumda aşağıdaki gibi puanlama kullanılabilir.
  • 1 piyon     100 Puan
  • 2 piyon      75 Puan
  • 3 piyon      50 Puan
  • 4 piyon      25 Puan
  • 5 piyon       0 Puan
  • 6 piyon     -25 Puan
  • 7 piyon     -50 Puan
  • 8 piyon     -75 Puan
  • 9 piyon     -100 Puan

3 Dakikada Solo Test Uzmanı Olun - SlideshowShare To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours