Bunu Ancak Dr. Ecco Çözer, TÜBİTAK, Dr. Ecco'nun Şaşırtıcı Serüvenleri Özet, Dennis Shasha,

Dr. Ecco'nun Şaşırtıcı Serüvenleri
Kitabın yazarı Dennis Shasha'nın yazılarına bir dönem Türkiye Zeka Vakfı'nın Oyun Dergisi'nde rastlıyordum. Dennis Shasha'nın Türkçeye çevrilen ve TÜBİTAK tarafından yayınlanan iki kitabından biri olan Dr. Ecco'nun Şaşırtıcı Serüvenleri'nde Dr. Ecco'nun çözmekle uğraştığı matematik ve bilgisayar alanından problemler için aslında bilgi gerekmiyor. Biraz  dikkat biraz mantık son olarak da bolca sabır. Hepsi bu kadar.

Keyifli bir hikaye kurgusu ile bilmecelerin karşımıza çıktığı kitapta her çözdüğünüz bilmece ile daha bir keyif alıyorsunuz. Bilmece dediğime bakmayın. Devlet adamları, ünlüler, milyarderler, hatta ajanların içinden çıkamayıp Ecco'ya sordukları sorulardan bahsediyorum. Sonuçta dünyaca ünlü bulmaca çözer Dr. Ecco'nun çözdüğü sorularla baş etmek kendinizle gurur duymanız için yeter de artar bile. Ecco çözdüğü sorularla geçimini sağlarken bizim kazancımız aldığımız keyif ile sınırlı olacak olsa da Dr. Ecco ile rekabet bile keyifli.

Dr. Ecco'nun Şaşırtıcı Serüvenleri - TÜBİTAKKitaptaki hikayeler yani sorular 4 farklı zorluk seviyesinde ve bunlar içindekiler kısmında belirtilmiş. Soruların hazırlanışındaki temel mantık matematik ve bilgisayar alanından olmasına rağmen fizikçi ve bilgisayarcı olup zorlananlara karşılık, ressam olup hemen hepsini çözenlerin olması bilgiden ziyade kuvvetli bir akıl yürütme yetisi, kıvrak zeka ve iyi bir hayal gücünün yeterli olduğunu gösterir diyor yazar. Gerçekten de hemen hemen yarıladığım kitapta matematiksel bilgilere ihtiyaç duymadım.

Dr. Ecco'nun Şaşırtıcı Serüvenleri, öğrencilerine matematikten önce düşünmeyi öğretmek isteyen matematik öğretmenlerinin ve bulmaca meraklılarının mutlaka kütüphanelerinde bulunması gereken bir kitap.

Bundan sonra kitap incelemelerimi KİTAPLAR etiketi altında toplayacağım. Bu yazıyı beğendiyseniz daha önce paylaştığım Bir Matematik Öğretmeni'nin Kütüphanesi 1 ve

Mantıkla kalın...

Abdi Cihad Canan
Zeka Oyunları Tutkunu ve Matematik Öğretmeni

Share To:
Magpress

MagPress

Vestibulum bibendum felis sit amet dolor auctor molestie. In dignissim eget nibh id dapibus. Fusce et suscipit orci. Aliquam sit amet urna lorem. Duis eu imperdiet nunc, non imperdiet libero.

0 comments so far,add yours